Kibris Kaplumbağa Gözlemi ve Caretta Carettalar

Dünyanın tümünde yedi deniz kaplumbağası türüne rastlanır, bunlardan üç tür Akdeniz’de yaşar. Sadece yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia mydas) ve sini kaplumbağası (Caretta caretta) yumurtalarını Akdeniz kumsallarına bırakır. Caretta Caretta'lar adanın en ünlü sakinlerindendir. Dermochelys Coriacea'lar Akdenizde sadece beslenip, yumurtalarını Atlantik Okyanusuna bırakırlar.

Bu sebeble Akdeniz Kumsalları, Caretta Carettalar için önemli bir ev sahipliği yapmaktadır. Caretta Caretta'lar bir sezonda iki üç küme yumurtlamaktadırlar ve ömürleri yaklaşık 60 ile 100 yıl arasındadır. Caretta Caretta'lar, yumurtlama amacı ile sahile gece çıkıp, önce ön yüzgeçleri ile geniş bir çukur kazdıktan sonra, arka yüzgeçleri ile de bir yumurta yuvası kazmaktadır. Caretta Caretta'ların yumurtaları masa tenisi topu boyutunda olup, yaklaşık 60 günlük bir bekleyişten sonra yavru Caretta Caretta'lar yumurtalarından çıkarlar.

Onları yemeyi bekleyen çok fazla canlı olduğundan dolayı, bu yavruların malesef sadece bin de birinden azı hayatta kalıp yetişkin olabilmektedirler.

Caretta Caretta

Caretta Caretta Gözlemi

Caretta Caretta'lar Mayıs ayının sonlarına doğru yumurtlamaya başlayıp Ağustos ayının ilk haftasına kadar yumurtlamalarına devam etmektedirler. Kuzey kumlu sahillerinin çoğunda, yumurtlamış olan kablumbağaların yüzgec izleri ve açtıkları cukurlar gözlemlenebilir. Temmuz ayından itibaren, Eylül ayının sonuna kadar, gece geç vakitlerde bu yumurtalardan çıkan yavruların denize koşmaları gözlemlenebilmektedir. Girne'deki Alagadi kumsalında, düzenli olarak kablumbağa gözlem etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu gözleme katılıp yardım etmek isteyen kişilerin, erkenden Kablumbağaları Koruma derneklerinden biri ile iletişime geçip Rezervasyon yapmaları tavsiye edilir.

Akdenizdeki tüm kablumbağalar, nesilleri tükenmekte olup, malesef tarih boyunca tüketilmek için avlanılmıştır. Günümüzde Akdeniz kaplumbağaları avı kesinlikle yasaktır. Kuzey Kıbrıs Çevre Bakanlığı kaplumbağaları izlemek ve onların hayatta kalmalarını sağlamak için bir çok uluslar arası ve Kıbrıs kurumları ile birlikte çalışıp, dünyanın her yerinden deniz biyoloğu öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Ceratta Caretta Gozlemi